Święto wolności i solidarności: Modlitwa ekumeniczna w Bazylice Mariackiej
„Wszystko mi wolno ale nie wszystko służy dobru. (1Kor 6.12) Do wolności wyswobodził nas Chrystus. Kto czyni grzech, ten jest niewolnikiem zła. Miarą wolności jest zdolność czynienia dobra. Będziecie wolni, jeśli Chrystus was wyzwoli. Panie Boże, Ty, który jesteś źródłem ludzkiej wolności i międzyludzkiej solidarności, prosimy Cię o te najwyższe wartości wolności i solidarności dla Polski, i aby Polska stale je rozwijała i dzieliła się nimi w Europie, a także w Europie wschodniej i na całym świecie.
Wysłuchaj nas Panie i zmiłuj się nad nami. Święty Janie Pawle II módl się za nami.”
W poniedziałek, 3 czerwca, w Bazylice Mariackiej odmówiono modlitwę ekumeniczną z udziałem kilkunastu duchownych reprezentujących różne wyznania mieszkańców Gdańska, w obecności kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski.
W poniedziałek, 3 czerwca, w Bazylice Mariackiej odmówiono modlitwę ekumeniczną z udziałem kilkunastu duchownych reprezentujących różne wyznania mieszkańców Gdańska, w obecności kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski.
Modlitwa, w intencji 30. rocznicy odzyskania wolności i podziękowania za nią, rozpoczęła się o godz. 16.30. Przewodniczył jej proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke. Na wstępie duchowny przypomniał, że minęło 40 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
– To on, na Placu Zwycięstwa, modląc się z nami i za nas, dodał nam odwagi. I zrodziła się Solidarność: wielomilionowa wspólnota Polaków i Polek, którzy poczuli, że są razem, i mogą dokonać czegoś wielkiego – przywrócić naszej ojczyźnie prawdziwą wolność. Ten wielki zryw Solidarności naznaczony był walką, cierpieniem, ofiarami. Ale to wszystko przyniosło wspaniały owoc. 30 lat temu dokonaliśmy zmiany kierunku. Wybraliśmy wolność – mówił w Bazylice Mariackiej jej gospodarz, ks. Bradtke.
W poniedziałkowym spotkaniu ekumenicznym uczestniczyli, i modlili się: ks. biskup Marcin Hintz – Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Sebastian Niedźwiedziński – proboszcz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Rafał Michalak – proboszcz parafii Kościoła Polskokatolickiego, ks. Dariusz Jóźwik – proboszcz Prawosławnej Parafii Katedralnej Św. Mikołaja, Tomasz Ropiejko- pastor Kościoła Zielonoświątkowego Zbór w Gdańsku, Olgierd Chazbijewicz – przewodniczący Gminy Muzułmańskiej, Michał Samet – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, ks. mitrat Józef Ulicki – proboszcz Parafii Grekokatolickiej, pastor Robert Miksa z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz ks. kanonik Dariusz Ławik, Archidiecezjalny Referent ds. Ekumenizmu Archidiecezji Gdańskiej.
Po tym, jak każdy z duchownych odmówił modlitwę, kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski udało się do niszy w Bazylice, w której znajduje się urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
Na tym zakończyła się ta poniedziałkowa uroczystość.
Źródło: www.gdansk.pl