Gdańskie obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej
78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Główne gdańskie obchody zorganizowano pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”. Wzięli w nich udział kombatanci, władze miasta i województwa, wojsko oraz młodzież. Uczestnicy uroczystości potępili rosyjską agresję na Ukrainę i apelowali o pokój.
8 maja 2023 r. u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska” spotkali się mieszkańcy miasta, by uczcić ofiary II wojny światowej i zaapelować do świata o to, by do takich tragedii nigdy więcej już nie dopuścić. Obecni byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Monika Chabior – zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków, a także młodzież szkolna.Wojskową oprawę uroczystości zapewniły Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
W trakcie uroczystości odbyła się też modlitwa międzywyznaniowa, podczas której przedstawiciele różnych kościołów wspominali ofiary wojny i modlili się o pokój.
Wspólnotę Kościoła Ukraińskiego Greckokatolickiego w Gdańsku reprezentował ks. mitrat Józef Ulicki:
„A jeśli komu droga otwarta do nieba – Tym, co służą Ojczyźnie”.
Dzisiaj w dzień zakończenia II wojny światowej modlimy się za wszystkich, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, za nas wszystkich. Modlimy się, aby Jezus Chrystus – Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, wraz Matką Zmartwychwstałego Pana – otworzyli Im bramy Niebios.
Jednocześnie dziś modlimy się za wszystkich tych, którzy aktualnie walczą i giną na wojnie w Ukrainie. Modlimy się nie tylko o zakończenie tej wojny z rosyjskim, moskiewsko – prawosławnym okupantem, modlimy się, aby ofiara tysięcy i setek tysięcy wojska i ludności cywilnej, przyczyniła się do zwycięstwa, do wolności i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy i Europy.
Święty Wojciechu, Święty Stanisławie bp, Święty Włodzimierzu i Święta Olgo i wszyscy święci polskiego i ukraińskiego narodów módlcie się za nami!
Усім усопшим сотвори Господи, блаженний упокій, Царство Боже і Вічную память. Христос Воскрес!
Chrystus Zmartwychwstał! Wieczna im pamięć i chwała! Amen.
Zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior przypomniała w swoim wystąpieniu – Jak co roku czcimy pamięć ofiar tej wojny, która zaczęła się w Gdańsku 1 września 19939 roku od niemieckiego ataku na polską placówkę wojskową na Westerplatte i Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Tegoroczną rocznicę zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą obchodzimy już kolejny raz w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mija właśnie 438 dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę. To dramatyczne wydarzenie nadaje dodatkowego znaczenia obchodom i każe być czujnym oraz odważnym w walce ze złem. Zastępczyni prezydent Gdańska przypomniała tu Mariana Turskiego, ocalonego z Holokaustu i Wandę Traczyk- Stawską, żołnierza AK.
– Nie zamykajcie oczu na zło, nie odwracajcie się plecami do rzeczywistości! Reagujcie! Potępiajcie kłamstwo, mowę nienawiści, dyskryminację, bo to prowadzi do przemocy, której eskalację widzimy w Ukrainie – apelowała Monika Chabior.
W imieniu środowiska kombatanckiego wystąpiła Lidia Kusz, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku.
– Jesteśmy wdzięczni weteranom. Lata ich walki i przelana krew na wszystkich frontach II wojny światowej i w zbrojnej konspiracji nigdy nie zostaną zapomniane – mówiła prezes Lidia Kusz, która również przypomniała o tragedii w Ukrainie. – Wszyscy wierzyliśmy, że w trzeciej dekadzie XXI wieku nie będzie miejsca w Europie na tak jawne pogwałcenie światowego pokoju i bezpieczeństwa. Dewiza „Nigdy więcej wojny”, która przyświecała naszemu pokoleniu przez wiele dekad i wydawała się oczywista dla wszystkich bez względu na poglądy, została zmiażdżona przez gąsienice rosyjskich czołgów nad Dnieprem.
Źródło:www.gdansk.pl