У Києві проходив науковий симпозіум про Берестейське поєднання 1596 року
У Київському центрі УКУ 28 жовтня відбувся науковий симпозіум про Берестейське поєднання 1596 року. Конференцію відкрив Глава УГКЦ, Великий канцлер УКУ Блаженніший Святослав Шевчук. «Для Української Греко-Католицької Церкви Берестейська унія стала моментом оформлення її ідентичності у модерних, постмодерних часах. Ми несемо у собі, як помісна Церква київського християнства, як церква свого права, як глобальна церква, місію і завдання – бути тими, які проповідують, живуть і навіть помирають за ідею єдності між церквами», – звернувся до учасників конференції Блаженніший Святослав.
Науковий симпозіум «Берестейське поєднання 1596 року в контексті унійних процесів минулого та пошуку сучасних моделей церковної єдности» відбувся з благословення Синоду єпископів УГКЦ та Блаженнішого Святослава (Шевчука). Участь у ньому взяли дослідники з різних міст України, а також з Німеччини, Польщі, США та Швейцарії. Симпозіум присвячений 425-ї річниці Берестейської унії, яка була проголошена у жовтні 1596 року, та відповідно до якої було відновлено сопричастя Київської митрополії з Римським Апостольським престолом і з усією Католицькою Церквою.
Організатором події стали Інститут історії Церкви та Київський центр УКУ. Трансляція події відбулася наживо на «Живому телебаченні».
Симпозіум відкрив Отець і Глава УГКЦ Блаженнішого Святослава. Предстоятель подякував організаторам за те, що науковці разом із вірними вкотре можуть сконцентрувати свою увагу на події яка сталася 425 років тому:
«По сьогодні ця подія турбує уми і серця людей різних конфесій. Для нашої Церкви ідея відновлення первісної єдності є завданням і місією. В усіх часах, у різних моментах історії та відносин між церквами ми є тими, які проповідують, живуть і навіть вмирають за цю ідею. Я б хотів, щоб ми подивилися на Берестейську унію з різних аспектів. Сьогодні усі говорять про модель церковної єдності, мріють про неї, моляться, але не бачать способів як цього досягнути. Власне тому сьогодні ми запрошуємо до дискусії».
Глава УГКЦ також подякував Олегові Турію, директору Інституту історії Церкви, проректорові УКУ за організацію дискусії.
«Двадцять п’ять років тому, до 400-річчя Берестейської унії, ми проводили Берестейські читання. Тоді вони мали добрий розголос, але за 25 років є забуті. Ми бачимо, що ті події потребують нині осучаснення і переосмислення. Нехай сьогоднішня конференція допоможе нам гідно пережити цю дату, щоб ми відчули, в чому полягає мандат нашої історичної пам’яті. А відтак, до чого ми можемо запрошувати інших, яку модель єдності може запропонувати наша Церква сьогодні вселенському християнству», – сказав Блаженніший Святослав.
Проректор УКУ Олег Турій, організатор симпозіуму, директор Інституту історії Церкви додав: «Коли я радився з Блаженнішим Святославом, як краще спрофілювати цю конференцію, то виходив з того, які ми маємо ресурси, у якому стані історіографія. Так ми дійшли думки, що пора зробити певну “ревізію” в тому, що вже напрацьовано, а з іншого боку – запропонувати ті дослідження, які “виростають” у самому Інституті історії Церкви. Разом з доповідачами ми спробуємо по цеглинці зробити вклад до цієї спільної картини».
У межах симпозіуму відбулося дві дискусійні панелі, запис яких ви можете переглянути.
I панель «Еклезіологічні аспекти Берестейської унії» (модератор – Анатолій Бабинський).
Учасники:
- Олег Турій (Львів) – «Віра грецька» під «римською властію»? Різнобачення унії в середовищі руської світської та церковної еліти».
- Архиєп. Ігор Ісіченко (Харків) – «”Ксьондзи-єзуїти” в унійному проєкті та романтичному міті».
- О. Юрій Аввакумов (Нотр-Дам) – «”Уніяти” та “дизуніти”: рушії конфесіоналізації чи її заручники?».
- Володимир Мороз (Тернопіль/Львів) – «Ужгородська унія: витоки, наративи і зв’язки з Берестейським поєднанням»
II панель «У пошуках сучасної моделі церковної єдности» (модератор – Олег Турій).
Учасники:
- О. Андрій Михалейко (Айхштет) – «Комплементарність східної та західної традицій у баченні митрополита Андрея Шептицького і Патріарха Йосифа Сліпого».
- О. Мирон Бендик (Дрогобич) – «Бачення церковної єдности патріархами Мирославом-Іваном Любачівським та Любомиром Гузаром».
- Тарас Курилець (Львів) – «Питання “уніятизму” в контексті офіційного православно-католицького діалогу».
- Анатолій Бабинський (Львів) – «Чи є альтернатива унії? Спільне та відмінне Апостольських конституцій Magnus Dominus папи Климента VIII та Anglicanorum coetibus Бенедикта XVI».
Джерело: www.ucu.edu.ua