Відбулися з’їзд та конференція Федерації українських академічних та студентських католицьких товариств «Обнова»
29-30 жовтня, зважаючи на чинні карантинні обмеження, в онлайн-форматі відбулися з’їзд та конференція ФУКАСТ «Обнова», у яких взяли участь члени попереднього секретаріату (2019-2021), дійсні члени, члени АКТ, симпатики й сеньйори «Обнови», делегати шести активних осередків товариства, а саме: Львова, Тернополя, Києва, Чернівців, Івано-Франківська і Любліна (Польща).
Ввечері, 29 жовтня, студенти-католики розпочали зібрання з молитви та виконання Обновлянського гімну, відтак, заслухали звіт діяльності учасників секретаріату, комісій Федерації, голів студентських товариств, після чого було обрано новий склад всеукраїнського керівництва, до якого увійшли:
- Президент Федерації – Марія Коханська (місто Київ).
- Заступник Президента Федерації – Анастасія Пантелей (місто Київ).
- Скарбник Федерації – Соломія Кривецька (місто Тернопіль).
- Референт зовнішніх зв’язків Федерації – Надія Щурко (місто Львів).
- Архіваріус Федерації – Любов Бутрин (місто Люблін).
- Секретар Федерації – Вероніка Гнилиця (місто Львів).
- Референт інформаційних мереж Федерації – Данішевська Ірина (місто Тернопіль).
- Заступник референта інформаційних мереж Федерації – Козак Олена (місто Тернопіль).
Контрольна Комісія: Ірина Носик (місто Чернівці), Віталій Бойко (місто Люблін), Тарас Кривецький (місто Тернопіль) та Зеновій Літинський (місто Тернопіль).
На наступний день, 30 жовтня, понад 40 учасників із всієї України долучились до Конференції, що цьогоріч відбувалась за темою „Стратегія Обнови 2030-орієнтир для розвитку”, в рамках події із вітальним словом виступив владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, зазначивши, що „Вірність Христу, яку Ви, обновляни, маєте у собі, нехай буде для Вас непохитним фундаментом, тож вивчайте його, аналізуйте, адже це необхідно, щоб служіння вдосконалювалось”.
Владика закликав: „Молоді друзі, хочу йти разом з Вами до правдивої внутрішньої свободи, і так виглядає, що у сучасному світі нам потрібно неабияк за неї боротися, тому прошу Вас, діліться вірою з тими товаришами, які загубились, допомагайте їм пізнавати вчення Христа і зрештою, вони зроблять свій остаточний вибір”. Опісля, до учасників конференції промовив о. Роман Демуш, заступник голови Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ, сказавши, що „У теперішній час нам необхідно говорити про єдність церкви та молоді, у чому Патріарша молодіжна комісія, яка є прямим інструментом глави УГКЦ, синоду єпископів – завжди відкрита до Вас та готова допомагати й надалі співпрацювати з Вами”. Далі слідувало слово духівника федерації о. Юрія Блажиєвського та новообраного президента Марії Коханської. На запрошення «Обновлян», доповідачами заходу стали:
– п. Юрій Підлісний – обновлянин, голова Патріаршої комісії у справах мирян і родини УГКЦ, Президент ФУКАСТ Обнова 2003-2007, який представив тему: „Роль Обнови та мирянських спільнот у формуванні християнських цінностей сучасної молоді”;
– п. Мар’ян Лазарук-обновлянин, президент Федерації 2009-2011.Власне, п. Мар’ян поділився своїми думками „Якою повинна бути громадська діяльність товариства”;
– п. Романа Мисула – сеньйор ТМ ТУСК Обнова, член управи міжнародної організації JECI MIEC, розповіла про те, що повинна Обнова робити для студентської молоді. Під час конференції було представлено Стратегію розвитку товариства Обнова 2030, праця над якою ведеться вже впродовж 6-ти місяців проведено працю в групах за шістьма напрямками діяльності організації і відповідно – представлено ці напрацювання.
На завершення всеобновлянського зібрання президент Федерації Марія Коханська, висловила вдячність за присутність усім учасникам, побажала новообраній управі ФУКАСТ Обнова успіхів та натхнення, щоб Обновити все в Христі, наприкінці обновляни молитовно та із благословенням духівника – звершили чергову конференцію
Інформаційна реферантура ТМ ТУСК «Обнова», Зеновій Літинський
Джерело:www.news.ugcc.ua
У 1930 р. — з ініціативи Української Греко-Католицької Церкви було створено Генеральний Інститут Католицької Акції Греко-Католицької Галицької провінції. Для об’єднання студентської молоді в тому ж році в Католицькій Акції створено Товариство українських студентів-католитків «Обнова».
Товариство українських студентів-католиків «Обнова»
Історія
Від часу свого заснування ТУСК мало два основних напрямки діяльності. Це, насамперед, місійна робота з молоддю в цілому, а також самоосвіти. Гаслом Товариства є «Обновити все в Христі». «Обнова» як організація передової частини молоді — студентства, мала творити еліту суспільства, її керівну силу. Кожен з членів готував доповіді, реферати, які зачитувались і обговорювались у колі Товариства. Тематика була різнобічна: історичні, мистецькі дослідження, філософсько-богословські роздуми.
У науковій роботі «Обнові» допомагало Богословське Наукове Товариство на чолі з о. Йосипом Сліпим, а також створений спеціально з ініціативи митрополита А.Шептицького Український Католицький Академічний Сеньйорат, що складався зі старшої інтелігенції. Митрополит, зацікавлений в розвитку «Обнови», сам запрошував знаних науковців до участі в УКАС. Для «Обнови» створювались умови для існування та діяльності.
Душпастирем Товариства був призначений о. д-р Микола Конрад, людина великого таланту як науковець і педагог. У 1937 р. його змінив о. д-р Іван Гриньох, геній думки і слова, відомий теолог і визначний суспільний діяч. Часто в зовнішній і внутрішній роботі «Обнови» бере участь сам митрополит Андрей, насамперед як духовний опікун і великий меценат. ТУСК стає чи не найбільшим діячем Католицької Акції, і це було, попри те, що членів Товариства було тільки кілька десятків на більш, як двохтисячний студентський Львів.
Особлива місія лягла на «Обнову» в часі підготовки з’їзду « Українська Молодь Хрестові» 1933 р. Ця акція Церкви була присвячена проголошеному папою Пієм XI Ювілейному Року 1900-ліття Воскресіння Христа і мала довести вірність генерації молодих українців Христові. За тиждень до з’їзду ТУСК організувало збори християнського студентства. Саме тоді чи не вперше, ця частина студентів назвала себе католиками-націоналістами. У резолюції зборів вони задекларували про своє рішення активно виступити в рядах української молоді. Заклик дав свій результат і 6-7 травня у Львові на з’їзді УМХ були присутні понад 200 студентів.
Після з’їзду «Обнова» ще активніше взялася за працю зі всією академічною молоддю. Товариство звертається до цієї молоді із «закликом», в якому наголошує на важливості даного моменту в житті народу і ставить собі за ціль працювати, щоб „двигнути Українську націю до найвищих вершин, здобути їй могучість і силу, зробити її святою і Богу милою — наш найвищий ідеал „. Як свого провідника «Обнова» визнала Христа і Його науку «На нього покладається вся надія, а тому ми непомильні в своїх принципах». Для успішного здійснення своїх намірів ТУСК насамперед звернулося до зміцнення своєї внутрішньої сили, а саме: дбати про свою глибоку релігійність та тривкий і непохитний характер, а також працювати над своєю професійністю. На кінець «заклику» «Обнова» попросила всіх, хто підтримує її ідеї, вступати в організовані ряди Католицької Акції.
Цей заклик дав свої позитивні результати. Маси української молоді ввійшло в КАУМ. Зросла чисельно і сама «Обнова». Церква підтримала цей почин, а через духівника для студентів о. М. Кондара наголошено на великій значимості такої праці і закликоно всіх прислухатись до слів звернення ТУСК. Все популярнішими стають академічні вечори, дні обнови, студійні дні, які організувало ТУСК. З ініціативи Товариства в листопаді 1935 р. Відбулися сходини представників українських студентських товариств, на яких вирішено провести 12 грудня ц.р. святкову Академію в честь Ексцеленції Митрополита Андрея. Отримані кошти з цієї акції ухвалено передати на заснування «Фонду допомоги студентству ім. Митрополита Андрея Шептицького». У тому ж році Товариство заявило про свою підтримку її готовність стати на захист Церкви і особи митрополита А.Шептицького в часі польського шовіністичного наступу. У 1939 році «Обнова» влаштувала цикл лекцій під назвою «Соціальний тиждень».
Ще однією ділянкою життя Товариства «Обнова» стала його участь у міжнародному католицькому співтоваристві. Тут на «Обнову» була покладена місія репрезентувати весь тогочасний український християнський рух у світі. Ще в 1929 група українських студентів бере участь в скликаному поляками, а саме товариством «Odrozenie»- організацією польського католицького студентства, з’їзді слов’янських Католицьких Академічних Організацій, на якому були присутні представники чеських, словацьких, хорвацьких і словенських студентських католицьких організацій. Мета з’їзду — взаємно ознайомитись і зблизити окремі слов’янські народи для тісної співпраці в рамках Католицьких Акцій. У 1931 році «Обнова» стала членом світового католицького об’єднання «Pax Romana». ТУСК після свого створення подало прохання на прийняття в Р.R. на конгрес 1930 р. в Мюнхені. Звідси надійшло запрошення на наступний ювілейний з’їзд у Фрибурзі, де і мало вирішитись прийняття українців. «Обнова» отримала підтримку зі сторони чеських, словацьких, хорвацьких і словенських студентів, Товариство стало повноцінним членом об’єднання «Pax Romana» і одразу активно включилося в світове католицьке життя. Найважливіша його робота помітна в Унійній комісії.
У 1936 році член сеньйорату «Обнови» д-р М.Чубатий обирається директором комісії Р.R., для справ східних церков -«Pro Oriente», а в 1938 він разом з головою ТУСК Богданом Лончиною виїхали на з’їзд до Нью-Йорку. Приєднання Західної України до Радянського Союзу в 1939 році перервало розвиток ТУСК і лиш після II світової війни на еміграції вдалось відновити організацію.
При сприянні старшої інтелігенції, особливо п. Роми Гайди з США і п. Лесі Крип’якевич зі Львова, була створена ініціативна група, яка і спричинилася до відродження «Обнови».
2 квітня 1992 р. відбулись установчі збори ТУСК «Обнова». У Товариство влились Християнський Студентський Клуб Львівського Державного Університету ім. Франка, Теологічний Клуб Львівського Медичного Інституту та інші об’єднання. Обрано управу, ряд комісій і затверджено статут. Першим головою «Обнови» став Андрій Костюк, тоді студент юридичного факультету ЛДУ ім. Франка. Товариство було зареєстроване Львівською обласною держадміністрацією. В тому ж році отримало благословення на працю від патріарха Мирослава Івана Кардинала Любачівського. Вже в травні «Обнова» звернулася до синоду УГКЦ у Львові з конкретними пропозиціями щодо роботи з молоддю.
Головні цілі товариства
- Сприяти духовному розвитку своїх членів на засадах християнської духовності та моралі, відповідно до духовних та національних традицій українського народу.
- Готувати своїх членів до просвітницької діяльності серед молоді, щоб вносити християнські моральні цінності в усі ділянки особистого, родинного та суспільного життя, створюючи цим основи для нового українського суспільства.
- Виховувати студентську та учнівську молодь в християнському дусі.
- Поширювати християнські засади в своєму оточенні.
- Розвивати суспільно-допомогову діяльність і у випадку потреби морально та матеріально допомагати своїм членам та іншим потребуючим в дусі християнської любові.
- Репрезентувати українську студентську християнську молодь перед іншими студентськими та громадськими організаціями в Україні і за кордоном.
Основні акції товариства
- Традиційне обновлянське святкування Старого Нового року
- Обновлянський Вертеп
- Шевченківський вечір
- Великопосні реколекції
- Молодіжна проща до Унева
- Похід на гору «Обнова»
- Святкування Івана Купала
- Вишкільний табір для симпатиків товариства
- Велопроща
- Конференція
- Урочисте святкування Дня Архистратига Михаїла — покровителя «Обнови»
- Андріївські вечорниці
- Святий Миколай — дітям (за сприяння Мальтійської Служби Допомоги)
Проща «Львів-Унів»
Одним із найбільш значимих акцій «Обнови» є проведення прощі «Львів-Унів»” спільно із Свято-Успенською Унівською Лаврою Студійського уставу і, за підтримки Комісії у справах мирян Львівської архиєпархії УГКЦ Прощу 2011 року благословив єпископ-помічник Львівської архиєпархії Владика Венедикт (Алексійчук). За традицією, проща до Унева розпочинається Божественною Літургією у церкві Св. Архистратига Михаїла на вулиці Винниченка у Львові. Протягом двох днів прочани ідуть пішки, і до Унева прибувають надвечір 14 травня. Нічні чування триватимуть до ранку: молитви, сповідь, благословення чудотворною іконою. Вночі прочан чекає похід зі свічками на Чернечу гору. У прощі 2011 року брало участь близько 1100 осіб
Зв’язки з іншими організаціями
«Обнова» є членом Федерації Українських Католицьких Студентських та Академічних Товариств «Обнова» — об’єднанням локальних Студентських та Академічних Товариств «Обнова» для координації своєї діяльності та реалізації спільних проектів на національному рівні.
Джерело:www.uk.wikipedia.org