РОЗПОРЯДЖЕННЯ ВЛАДИК У ЗВ’ЯЗКУ З ВВЕДЕННЯМ СТАНУ ЕПІДЕМІЇ НА ТЕРИТОРІЇ ПОЛЬЩІ
Перемишль – Вроцлав, дня 23 березня 2020 р.
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
МИТРОПОЛИТА ПЕРЕМИСЬКО-ВАРШАВСЬКОГО
ТА ЄПИСКОПА ВРОЦЛАВСЬКО-ҐДАНСЬКОГО
У ЗВ’ЯЗКУ З ВВЕДЕННЯМ СТАНУ ЕПІДЕМІЇ
НА ТЕРИТОРІЇ ПОЛЬЩІ
У зв’язку з введенням в п’ятницю 20.03.2020 р. стану епідемії на території Польщі, подаємо до відома наступні норми щодо нашого церковного життя, яким зобов’язані підпорядкуватись миряни, монашество та духовенство Перемисько-Варшавської Архиєпархії та Вроцлавсько-Ґданської Єпархії, у Польщі:
- До відкликання продовжуємо попередню диспензу з дня 12.03.2020 р. (Число: 2020/126), якою звільняємо з обов’язку фізичної участі у недільній Божественній Літургії вірних нашої Церкви у Польщі. Одночасно гаряче заохочуємо користати з можливості участі у недільній Службі Божій, а також у щоденних богослужіннях, за посередництвом сучасних засобів комунікації.
- На території Перемисько-Варшавської Митрополії у Польщі відкликаємо також всі цьогорічні великопосні реколекці, які заплановані у парафіях та всі інші події душпастирського характеру, в яких мали б брати участь священики, монашество, чи миряни, з різних частин та з різних парафій і деканатів наших єпархій.
- Пригадуємо вірним та духовенству про право та обов’язок приступити кожному християнинові у великодньому часі до Святого Таїнства Покаяння. У зв’язку з цим пояснюємо, що:
- обов’язок великодньої сповіді можна виповнити до І Неділі після Зіслання Святого Духа, тобто до неділі 14 червня цього року, включно,
- в парафіях належить дати можливість вірним приступити до індивідуальної Святої Сповіді, зберігаючи максимально санітарну безпеку каянника та самого сповідника, також через можливість проведення сповіді у більшому приміщенні (прикладово каплиця, ризниця, катехетичний зал, тощо), в якому буде збережена таємниця сповіді та захована безпечна відстань поміж каянником і сповідником,
- не можна уділювати вірним загального розгрішення, яке є зарезервоване тільки на випадок безпосереднього загроження людського життя,
- не можна уділювати Святого Таїнства Покаяння за посередництвом сучасних засобів комунікації (телефон, інтернет, тощо),
- особи, які не можуть приступити фізично до Святого Таїнства Покаяння, належить заохочувати, щоб згідно з навчанням Церкви, використали можливість примирення з Богом через досконалий жаль за гріхи, який є “болем душі і ненавистю до вчиненого гріха з рішенням не грішити більше в майбутньому”, та який містить у собі сильну постанову висповідатися, як тільки це буде можливо.
- Щодо уділювання вірним Пресвятої Євхаристії, пригадуємо, що до неділі 29 березня цього року, обов’язують попередні наші рішення в цій ділянці. Щоб все ж таки дати можливість нашим вірним приступити до Євхаристійного Стола, особливо в контексті Пасхи Господньої, та одночасно, щоб заґварантувати безпеку тим, які приступають до Святого Причастя та нашим священикам, які причащають вірних, та які опісля самі споживають залишені Найсвятіші Дари, подаємо наступні розпорядження:
- з огляду на епідемічне загроження дальше заохочуємо вірних обох наших єпархій у Польщі користати з можливості приступати до Пресвятої Євхаристії не фізично, але в духовний спосіб,
- просимо дальше не приводити до Пресвятої Євхаристії малих дітей, які не були ще у першій Святій Сповіді,
- особам, які хочуть приступити до Пресвятої Євхаристії, священнослужитель може уділити Пресвяту Євхаристію на руку, тільки під видом хліба, або ложечкою, під двома видами, дезинфекуючи однак за кожним разом ложечку у стосовній рідині; рішення в цій справі залишаємо второпності наших душпастирів,
- особи, які будуть приступати до Пресвятої Євхаристії, зобов’язані продензификувати свої долоні перед Причастям, а коли буде воно уділятись у традиційний спосіб, належить широко відкривати губи, щоб не доторкнутись ними ложечки.
- Пригадуємо також нашим вірим та духовенству про обов’язок зберігати розпорядження епідемічних служб, особливо про обмеження виходу з домів до найбільш конечних ситуацій та про уникання безпосередньої зустрічі з іншими людьми.
- Також нашому духовенству і вірним пригадуємо про обов’язок придержуватись в наших церквах, під час недільних Божественних Літургій, а також у щоденному житті, основних норм гіґєни, які в обох єпархіях були вже раніше подані до відома. Пригадуємо ще раз головніші з них:
- не належить цілувати святих ікон, Книги Святого Євангелія, мощей, чи інших образів у храмі,
- якщо це лише буде можливим, потрібно стояти у безпечній відстані від інших осіб присутніх у наших храмах,
- у притворах наших храмів належить необхідно поставити посудини з рідиною для дезинфекції рук,
- у всіх сповідальницях, з яких користають наші вірні, приступаючи до Таїнства Покаяння, тзв. решітки мають бути закриті прозорою плівкою, щоб забезпечити перед зараженням священника та каянника; плівку необхідно часто дезинфекувати та вимінювати на нову,
- необхідно стисло придержуватись засад гіґєни та часто і докладно мити руки милом, головно після повернення до дому,
- коли хтось зауважить у себе, що температура тіла підніметься принаймні до 38 градусів Цельсія, долучиться кашель та духота, повинен обов’язково зголосити цей факт до свого лікаря, або безпосередньо до САНЕПІД – у.
Заохочуємо всіх вірних обох наших єпархій у Польщі до усильної молитви до Бога, який є Сотворителем та Єдиним Господом людини, природи та цілого всесвіту, щоб захоронив людство перед небезпекою з боку епідемічного загроження. В наших молитвах пам’ятаймо особливо за хворих осіб, за лікарів і медичний персонал, який несе допомогу найбільш потребуючим, за людей старших, які залишились самотніми, без підтримки та допомоги з боку інших людей та за всіх, які досі ще здорові, щоб дальше уникали загроження зараження небезпечним вірусом.
Дальші розпорядження, головно ці, які стосуються можливих варіантів святкування цьогорічної Христової Пасхи, будуть подані найближчим часом.
З молитвою та архієрейським благословенням на час епідемічного загроження, доручаючи всіх опіці Пресвятої Богородиці
Благословення Господнє на Вас +
+ Архієпископ Євген Попович
Митрополит Перемисько-Варшавський
+ Володимир Р. Ющак
Владика Вроцлавсько-Ґданський