Розпорядження Владик у Польщі на Страсний Тиждень та на Великодні Свята
Перемишль – Вроцлав, дня 1 квітня 2020 р.
Ч.п.: 203/04/2020
РОЗПОРЯДЖЕННЯ МИТРОПОЛИТА ПЕРЕМИСЬКО – ВАРШАВСЬКОГО
ТА ЄПИСКОПА ВРОЦЛАВСЬКО – ҐДАНСЬКОГО
ЩОДО СЛУЖІННЯ ЛІТУРГІЇ ВЕЛИКОГО ТИЖНЯ ТА СВЯТА ПАСХИ
У ЧАСІ СТАНУ ЕПІДЕМІЇ НА ТЕРИТОРІЇ ПОЛЬЩІ
У зв’язку з продовженням стану епідемії та загостренням вимог безпеки, проголошених урядом Польщі дня 31 березня 2020 року, подаємо до відома духовенству та вірним нашої Митрополії чергові інструкції щодо служіння Літургії Великого Тижня та свята Пасхи. В нашому розпорядженні беремо до уваги листи Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава з дня 24 березня 2020 року та кардинала Леонардо Сандрі, префекта Конгрегації Східних Церков, з дня 25 березня 2020 року відносно служіння Літургії Великого Тижня та Пасхальних свят.
- Надалі залишаються в силі всі наші попередні розпорядження, проголошені відповідно 12, 23 і 26 березня, та всі норми, видані та проголошені урядом Польщі.
- З метою належного приготування вірних до Пасхальних свят просимо провести для своїх парафіян онлайн-реколекції. Проведення онлайн-реколекцій можна поєднати з літургійною молитвою (час, акафіст, хресна дорога). Бачимо, що, помимо великого доступу до різних великопосних богослужінь та реколекцій, які проводяться через мережу Інтернету, вірні найбільш охоче беруть участь в онлайн-літургіях та реколекціях, які транслюються з їхнього катедрального, чи парафіяльного храму. Це свідчить про прив’язання наших вірних до своєї Церкви та парафії, і це прив’язання слід підтримувати, особливо у так непростому часі. Якщо парох не в силі сам провести таких реколекцій, то прошу заохотити вірних своїх парафії до участі в реколекціях, які зараз проводяться в режимі онлайн в катедральних парафіях.
- В понеділок, вівторок та середу Великого Тижня служимо в наших парафіях Літургії Передшеосвячених Дарів. У ці дні належить відвідати хворих та немічних, (якщо самі про це просять), зі Святими Тайнами. Відвідуючи доми хворих та старших парафіян, зберігаємо суворі вимоги санітарної безпеки (безпечна відстань, охоронні рукавиці та маски).
- Великодня сповідь триває в нашій Церкві до празника віддання Зіслання Святого Духа, тому зараз просимо заохочувати вірних до духовного покаяння через акт досконалого жалю, який у такому часі, який маємо, дозволить вірним прийняти духовне Святе Причастя у Неділю Пасхи.
- Якщо
хтось з вірних наполегливо бажатиме індивідуальної сповіді, то просимо
таку сповідь провести тільки у відповідному приміщенні, так, щоб
зберегти інтегральність та непорушність святої Тайни Покаяння
і одночасно подбати про особисту безпеку (дивись Розпорядження з дня 23 березня 2020 року). - Це
саме стосується Святого Причастя під час Літургії. Заохочуємо всіх
наших вірних до духовного Святого Причастя, яке можемо приймати також
беручи участь у Літургії, яка служиться онлайн. Якщо хтось з вірних,
присутній на Літургії в храмі, наполегливо бажатиме прийняти фізично
Святе Причастя, тоді слід дотримуватися всіх правил, про які йде мова
у розпорядженні з 23 березня 2020 року. - У Великий Четвер служимо Вечірню з Літургією святого Василія Великого та після обіду Утреню Страстей Христових. Якщо в даній парафії не можна відслужити Вечірні з Літургією Святого Василія Великого, то отець парох, чи адміністратор, може відслужити тільки саму Літургію св. Василія Великого. Утреню Страстей Христових слід служити тільки в парафіяльному храмі. Якщо в даній парафії не буде кому послужити до співу Утрені, то отці повинні відслужити утреню приватно.
- У Великий Четвер в наших катедральних храмах не проводимо обряду вмивання ніг, ані посвячення антимінсів.
- Вечірню з Виставленням Плащаниці у Велику П’ятницю слід відслужити в ранніх годинах, так, щоб опісля храм був відкритий для індивідуальної молитви вірних парафії.
- Вечірню у Велику П’ятницю служимо без процесії та виходу назовні храму. Зразу на початку стихир на стиховні переносимо плащаницю зі святилища та ставимо на приготоване місце, яке в цьому році має бути дуже скромним та символічним.
- Отці парохи є зобов’язані поставити перегородку, яка відділюватиме плащаницю від індивідуального контакту з вірними. При організації адорації святої плащаниці слід зберігати всі норми безпеки. Вірні, які бажатимуть особисто помолитись біля плащаниці, повинні прийти до храму з охоронними масочками та рукавицями. Перебування у храмі на адорації хай не буде задовгим, так, щоб усі вірні, які в цей день бажатимуть помолитись у церкві, мали таку можливість. Належить дотримуватись урядового розпорядження, згідно з яким у церкві може перебувати не більше п’яти вірних одночасно.
- На завершення цілоденної адорації у Велику П’ятницю – якщо буде така можливість в даній парафії – слід відслужити Єрусалимську Утреню. Якщо не буде кому послужити до утрені, отці повинні приватно відслужити Єрусалимську Утреню.
- Літургію Великої Суботи також служимо ранком, за такими самими принципами, як Літургію Великого Четверга. Тобто, якщо не буде можливості в даній парафії відслужити Вечірні з Літургією Святого Василія Великого, то оці можуть відслужити тільки саму Літургію.
- У Велику Суботу нехай наші храми залишаться відкритими для вірних, щоб дати їм можливість особистої молитви біля плащаниці. Молитовне чування біля плащаниці слід проводити в такий самий спосіб, як у Велику П’ятницю.
- Просимо отців душпастирів про належне приготування та проведення посвячення пасок вірним у своїх парафіях. Оскільки на даний час маємо багато обмежень щодо числа присутності вірних в церкві, то просимо, щоб кожний парох, індивідуально, склав графік посвячення пасок у своїй парафії: чи це біля храму, чи біля капличок, чи біля придорожніх хрестів в окремих місцевостях, де живуть наші вірні.
- Якщо це виявиться неможливим, тоді слід попросити вірних, щоб взяли участь у онлайн – посвяченні пасок, яке матиме місце після великодньої служби в Неділю Пасхи в наших катедральних храмах. Після Літургії буде прочитана молитва на освячення пасок, а вірні, у своїх домах, тільки покроплять заздалегідь приготовані паски свяченою водою.
- Є також можливим, щоб голова родини, перед святочним пасхальним сніданком, прочитав молитву з проханням про Боже благословення для приготовлених великодніх страв та для учасників святочної зустрічі. Тоді однак не окроплюється страв свяченою водою. Текст молитви на початок пасхального сніданку буде доступний на єпархіальних сайтах.
- В Неділю Пасхи ціла служба проводиться в храмі, не робимо пасхальної процесії. Зразу після Надгробного ставимо плащаницю на престіл і служимо Пасхальну Утреню та Божественну Пасхальну Літургію. Якщо виявиться, що в даній парафії не буде кому відспівати Пасхальної Утрені, то після Надгробного священик відспіває біля престолу стихири Пасхи, (які звичайно співаємо перед дверима закритого храму), та зразу служитиме Пасхальну Літургію. Після Літургії святимо пасхальний артос та паски вірним, присутнім на Літургії.
- У Світлому тижні, та до часу, коли триватиме заборона присутності більшого числа вірних в одному місці – не проводимо процесій, ані спільних поминальних служб за померлих на цвинтарях.
- Якщо в міжчасі появляться нові розпорядження найвищої церковної та державної влади, у зв’язку з епідемією коронавірусу, тоді негайно повідомимо про це наших душпастирів та вірних обох наших єпархії у Польщі.
З молитвою та архієрейським благословенням на час епідемічного загроження, та на час святкування Страсного Тижня і Господньої Пасхи, доручаючи всіх опіці Пресвятої Богородиці,