З історії греко-католицької парохії у Гданську

Перша Греко-католицька Служба Божа у Ґданську була відслужена 19.05. і 26.05.1957 Р.Б., саме, чи не з Божого Провидіння, у костелі Св. Вартоломея. Першу Святу Літургію відправив о. Мітрат Василь Гриник, який проживав у Циганку, і звідти доїжджав до Гданська до цього часу, коли став Вікарієм Генеральним Примаса Польщі.
Внедовзі Грекокатолицькі Богослуження були переведені до костела Св. Якова, що біля Римо-католицької Архикатедри в Гданську – Оливі.
Після о. Василя Гриника, Душпастирем Гданська став о.Михайло Вергун, який приїжджав із Циганка аж до 1981р. Від цього року, душпастирство у Гданську продовжував один з перших випусників Люблінської Семінарії – о. Михайло Бундз.
У 1990р. прийшов новий священник на парохію Циганок – Гданськ, о. Ярослав Яків Мадзелян – Студит. Після цього, як о. Мадзелян переїхав на Україну, новим парохом став о. Богдан Дрозд, який замешкав у Гданську, й доїжджав до Циганка від 1991р.
У роках 1993-1995 обслуговував Гданську парохію о. Андрій Сорока, який проживав у Ельблонзі.
Наступним душпастирем Гданська в 1995-1997 рр. став о. Мітрат Ростислав Процюк з України, який приїжджав із Циганка. Від 1996 р. Гданськ опинився у новоствореній Вроцлавсько-Гданській Єпархії. Наступного року 03.07.1997р. Архиєпископ і Митрополит Гданський Тадеуш Ґоцловскі передав греко-католицькій парохії у Гданську на руки Владики Теодора Майковича, костел Св. Вартоломея разом із парохіяльним домом.
До цього часу, Служба Божа у Гданську служилась короткочасно також у костелі Св. Францішка в Гданську-Сєдльце, і в костелі ОО. Цистерсів у Гданськ – Оліві.
Від 1997р. Гданськ став окремою від Циганка – парохією.
Актуально у церкві Св. Вартоломея і Покрови Пресвятої Богородиці ведуться роботи, які мають на меті адаптацію отриманої святині до вимог східного обряду, а також виконуються інші ремонтові й реставраційні праці в середині церкви і на її зовні.  Після отримання своєї церкви і дому, створились у гданській парохії нові можливості для життя, діяльности і духовного розвитку вірних греко-католицької громади у Гданську.
В 1999р. парохія одержала кватиру на Лостовіцкому цвинтарі з призначенням на греко-католицьке кладовище в Гданську. Саме на ньому, 17.05.2003р., було встановлено пропам’ятний металевий Хрест, який посвятив владика Вроцлавсько-Гданський кир Володимир Р. Ющак ЧСВВ. При Хресті були покладені земля і прах з цвинтарів та місць поховань на землях батьків і прадідів з місць виселення в акції “Вісла”, як також земля з України з місць Великого Голодомору 1932-1933, земля з місць де поховані студенти, що впали в бою під Крутами. Постійно, в міру надходження фінансових дотацій, ведуться роботи при реновації зовнішніх мурів гданської церкви. У травні 2012р. греко-католицька парохія у Гданську відзначила своє 55 – ліття існування. Врочистим святкуванням проводив Епарх Вроцлавсько-Гданський кир Володимир Р. Ющак ЧСВВ.

23 травня 2015 р.Б. відбулось урочисте відкриття і посвячення на площі перед храмом пам’ятника Хрестителя Київської Руси – України, св. Володимира Великого (у хрещенні – Василія),  який приніс Україні у 988р.Б., за висловом св. Івана Павла ІІ – Великий Дар Хрещення – «Magnum Baptismi Donum», і включення України у простір християнської європейської цивілізації, з нагоди роковин 1000-ліття від дня його смерті (+15.07.1015). Цю подію попередила міжнародна наукова конференція що відбулась у Європейському Центрі Солідарності у Гданську на тему „Спадщина Св. Володимира Великого Князя Київської Руси-України”.

У неділю 13 грудня 2015 р. Б. Владика Вроцлавсько-Гданський Кир Володимир Р. Ющак ЧСВВ, підніс конкатедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці у Ґданську, до гідності, рангу Санктуарію Св. Володимира Великого Хрестителя Руси-України. Весною 2016 року площу перед храмом, на якій знаходиться сьогодні пам’ятник св. Володимру Великому, була названа – Сквер Хрещення Руси-України.

25 листопада 2020 року, в день літургійного спомину святого священномученика Йосафата, архиєпископа Полоцького була утворена затвердженням Святішим Отцем Папою Франциском Ольштинсько-Ґданська єпархія.

Це утворення нової єпархії відбулося через виділення територій із двох тодішніх церковних структур: із Перемисько-Варшавської архиєпархії та Вроцлавсько-Ґданської єпархії.

23 січня 2021 року, наприкінці Божественної Літургії, під час якої відбулася хіротонія преосвященного владики Аркадія Трохановського, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав увів його на престол новоутвореної Ольштинсько-Ґданської єпархії.

 

 

о. Йосиф Улицький